BTC / USD
9,091.07
0.22%
(+19.62)
ETH / USD
226.48
0.11%
(+0.24)
XRP / USD
0.18
1.32%
(0)
LTC / USD
41.34
1.1%
(+0.45)
EOS / USD
2.43
4.07%
(+0.1)
BCH / USD
221.92
1.11%
(+2.44)
ADA / USD
0.10
8.06%
(+0.01)
XLM / USD
0.07
0.4%
(-0)
NEO / USD
9.92
0.89%
(+0.09)
XEM / USD
0.04
5.47%
(0)
DASH / USD
66.68
0.36%
(+0.24)
USDT / USD
1.00
0%
(0)
BNB / USD
15.37
0.46%
(+0.07)
QTUM / USD
1.65
1.34%
(+0.02)
XVG / USD
0.01
8.83%
(-0)
ONT / USD
0.56
0%
(0)
ZEC / USD
51.58
0.84%
(+0.43)
STEEM / USD
0.20

علاقه جهانی به صعود اخیر بیت کوین در بحران اخیر کرونا

علاقه مردم جهان به بیت کوین در طی بحران ویروس کرونا

ممکن است بیت کوین پایدار ترین دارایی نباشد ولی اینطور که پیداست از بعضی اقتصادها پایدارتر است.

تقاضا برای ارزهای دیجیتال در برخی کشورها در بحران همه گیر کرونا در حال رشد است. حجم معامله همتا به همتای بیت کوین در کشورهای آرژانتین شیلی ونزوئلا و مراکش طی سه هفته اخیر به اوج خود رسیده است و نشانی از بالاترین حجم در کل دوران در این کشورها می باشد.

گزارشهای دیگر حاکی از این است که میزان بازدید کاربرها در هفته های اخیر از صرافی های متمرکز به اوج خود رسیده است، تا جایی که چند صرافی اصلی و بزرگ از جمله کراکن و کوین بیس به خاطر هجوم کاربران شروع به استخدام کارمند های جدید کرده اند. اما چرا دقیقا مردم در این بحران کنونی و تعطیلی علاقه بیشتری به معامله رمز ارز از خود نشان می دهند؟ و کجا این روند بیشتر آشکار است؟

 

ویروس کرونا باعث فروش بسیار بزرگ شد

 

احتمالا مانند هر تجارت دیگری در دنیا، ارزهای دیجیتال هم از تاثیر همه گیری کرونا در امان نماندند. البته تاثیری که ویروس بر این بخش گذاشت تماما هم غیر مطلوب نبود. با وجود اینکه قیمت بیت کوین سقوط سنگینی را در ماه مارچ تحمل کرد ولی هم اکنون به قیمت قبل از سقوط بازگشته است. این معمول است که در زمان یک بحران اقتصادی، بعضی دارایی ها صعود و برخی دیگر سقوط می کنند. همانطور که جف دورمان رئیس سرمایه گذاری آرکا میگوید:

در طول هفته های ابتدایی یک بحران مالی تقریبا همه سرمایه گذاران برای فروش آن دسته از دارایی های خود که به آنها اعتقادی ندارند هجوم می آورند. در هفته های بعد شما شروع به خرید دارایی هایی می کنید که به آنها اعتقاد دارید. بعد از آن شما کنار می شینید و منتظر رشد سرمایه خود هستید.

به علاوه ویروس برعکس فرصت های بیشتری را در اختیار بعضی شرکت های فعال در زمینه ارزهای دیجیتال از جمله صرافی کراکن که در ایالات متحده می باشد قرار داد، که اخیرا به خاطر هجوم کاربران ۱۰۰ جایگاه شغلی را در شرکت بازگشایی کرده است. سیستم سنتی این طور که معلوم است در جهان در حال از بین رفتن است. جف پاول موسس و مدیر کراکن توضیح می دهد: افزایش تعداد کاربران توسعه شرکت را برای ما ملموس تر می نماید و همچنین استخدام افراد جدید را در تیم ما توجیه پذیر می کند.

سران صرافی کوین بیس در سانفرانسیسکو نیز در حال استخدام ده ها نفر در آمریکا اروپا و آسیا هستند. موتور بخار کوین بیس ظاهرا با تمام قدرت در حال حرکت است تا اهداف سال ۲۰۲۰ شرکت را تحقق بخشد و این در حالیست که چرخ های اقتصادهای جهان به کندی حرکت می کنند. برایان آرم استرانگ رئیس کوین بیس هم این موضوع را تایید می کند. طبق گفته آرم استرانگ که ۱.۳ میلیارد دلار در ماه مارچ در کیف پولهای صرافی کوین بیس پول وارد شده است آن هم با وجود سقوط تاریخی بازار، ارزهای دیجیتال، ممکن است جزء اصلی سیستم مالی دوران پسا کرونایی باشند.

اما این تنها کوین بیس نبود که شاهد هجوم عظیم معاملات در ۱۲هم مارچ زمانی که بیت کوین حدود ۵۰ درصد قیمت خود را از دست داد و آن روز توسط کاربران به پنجشنبه سیاه معروف شده بود بلکه برای مثال صرافی بیت فاینکس میبایست ۱۱.۸ میلیون دلار در هر دقیقه را هندل می کرد.

 

دلار سازی یکی از روند های کنونی است

 

استیبل کوین ها در این دوران بسیار محبوب تر از قبل شده اند. یکی از بخش های این صنعت که شاهد رشد قابل توجهی در حجم معامله نسبت به قبل بوده است استیبل کوین ها هستند. زیرا بوسیله آنها براحتی میتوان معادل دلاری ارزهای دیجیتال را دریافت کرد. تدارو رئیس بخش تحقیقات تریدبلاک می گوید:

ما فکر می کنیم که ثبات دلار بسیار جذاب است و به عنوان سرمایه گذاری پایدار می شود روی آن حساب کرد. اگر ما شاهد رشد اصولی بیت کوین در زمان های معمولی باشیم این حاکی از آن خواهد بود که نظر ما در مورد دلار نظر درستی است یا حداقل به نسبت راه های دیگر نگهداری سرمایه بهتر است. بهر حال دلار سازی روندی است که کاملا مشهود است و نمی توان آن را انکار کرد.

 

کشورهای در حال توسعه و کشورهای بحران زده بیشتر به رمز ارزها متکی هستند

 

اما آیا واقعا مردم در زمان تعطیلی کرونا بیشتر معامله می کنند؟ این می تواند در مورد بعضی کشورها از جمله روسیه درست باشد، چرا که میزان ترافیک صرافی های ارزهای دیجیتال در این کشور در زمان بحران و در آخرین هفته ماه مارچ ۵.۵۶٪ از متوسط ماه فوریه بیشتر بوده است. از طرف دیگر این افزایش ترافیک با اولین هفته پرداخت بدون کار دولت به مردم، بخاطر جلوگیری از شیوع کرونا که از ۲۸ مارچ تا ۵ اپریل بود همزمان شده بود. البته آمار دقیقی از دیگر کشورها در دست نیست ولی با توجه به آمار های صرافی کوین بیس، گویا این هجوم و افزایش حجم معاملات بدلیل سقوط بی سابقه بیت کوین در پنجشنبه سیاه بوده است و نه به خاطر شیوع ویروس کرونا.

اما آمار در کشورهای در حال توسعه به گونه دیگری است. آمار و ارقام بدست آمده از سایت Local Bitcoins نشان می دهد که حجم معاملات در کشورهای آرژانتین، ونزوئلا و مراکش به بیشتر حد خود در تمام دوران رسیده است. طبق آمار این وبسایت حجم مبادلات در کشورهای شیلی، آرژانتین، ونزوئلا و مراکش بسیار بسیار با آمار قبل تفاوت دارد و به طور فزاینده ای چند برابر شده است. تمام این کشورها در یک چیز مشترک هستند، اقتصاد ناپایدار و بحران.

در کشورهایی با بی ثباتی سیاسی یک همه گیری جهانی مثل بحران کرونا می تواند آثار جبران ناپذیری باقی بگذارد
البته این روایت که بیت کوین جای ایمنی برای سرمایه است به معنی واقعی کلمه در کشوری چون ونزوئلا مشهود است، زیرا پول رایج آن چنان نوسانان شدیدی دارد که مردم اگر حقوق خود را در همان روز دریافت خرج نکنند تضمینی وجود ندارد که در روز بعد بتوانند غذای کافی بخرند. از سوی دیگر بیت کوین با وجود نوسانان شدیدش ثابت کرده است که دارایی امن تری می باشد.
حتی اگر قیمت بیت کوین کاهش شدید داشته باشد اصلا قابل مقایسه با تورم ۱۰ میلیون درصدی ونزوئلا در سال پیش نیست.

به هر حال رمز ارزها محبوب هستند

 

حتی بدون در نظر گرفتن حجم معاملات، ارزهای دیجیتال طی بحران کووید-۱۹ محبوبیت خود را از دست نداده اند. طبق آنالیز شرکت مدیریت سرمایه (The Tie)، از اوایل امسال میانگین توییت های ۳۰ روزه بیت کوین ۱۶.۵ درصد افزایش داشته است. در حالی که مکالمات در مورد بیت کوین در توییتر بعد از پنجشنبه سیاه بطور کلی کاهش داشته است، ولی بدلیل رخداد پیش روی هاوینگ دوباره به اوج رسیده است. در نتیجه تمایل به بیت کوین یا همان Bitcoin Sentiment در واقع در حال رسیدن به بالاترین میزان خود در سال ۲۰۲۰ می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.