BTC / USD
8,971.85
2.52%
(+220.16)
ETH / USD
171.06
0.97%
(+1.65)
XRP / USD
0.23
1.04%
(0)
LTC / USD
58.18
0.73%
(-0.43)
EOS / USD
3.92
1.58%
(-0.06)
BCH / USD
365.62
0.99%
(-3.67)
ADA / USD
0.05
9.38%
(0)
XLM / USD
0.06
0.76%
(0)
NEO / USD
11.10
0.27%
(+0.03)
XEM / USD
0.04
0.12%
(-0)
DASH / USD
112.59
0.78%
(-0.89)
USDT / USD
1.00
0.09%
(0)
BNB / USD
17.62
0%
(0)
QTUM / USD
2.02
0.15%
(0)
XVG / USD
0.00
2.63%
(-0)
ONT / USD
0.68
1.9%
(+0.01)
ZEC / USD
54.64
1.51%
(-0.84)
STEEM / USD
0.17

تأثیر تحریم‌های آمریکا بر کاربران ایرانی بیت کوین

روز چهارشنبه، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده با انتشار دو آدرس بیت کوین که مربوط به‌ حساب دو شخص ایرانی بود، این افراد را در لیست تحریم‌های ویژه این کشور قرار داد. «علی خوراشادیزاده» و «محمد قربانیان»، اولین افراد ایرانی هستند که هدف تحریم‌های آمریکا در حوزه رمز ارزها قرار گرفته‌اند.

به گزارش کوین دسک، چند ساعت بعد از انتشار این خبر، کانال‌ های تلگرامی در ایران شروع به بحث در ارتباط با امنیت کیف پول‌های بیت کوین کردند.

بنا بر گفته‌ های منابع ایرانی و به نقل از «کوین دسک»، برخی از ایرانیان دیگر توانایی دسترسی به پلتفرم‌ هایی نظیر ShapeShift را ندارند. این در حالی است که حتی استفاده از نرم افزارهای تغییر آی پی نیز نتوانسته راهی برای دسترسی به این پلتفرم ها برای کاربران ایرانی باز کند. اینبار به نظر میرسد که تحریم ها کاربران عادی که هدفشان استفاده قانونمند از بیت کوین است را هدف قرار داده است.

«جواد صدیقی» از ماینرهای ایرانی در اصفهان در گفتگویی با کوین دسک، از وضعیت حاضر با عنوان «هشداردهنده» یاد کرده، زیرا تحریم‌ ها حالا بر کاربران بیت کوین که در داخل ایران مشغول فعالیت هستند تاثیر می گذارد.

دو سال است که صدیقی بیت کوین استخراج می کند و برای خانواده خود در خارج از ایران میفرستد. این کار را بسیاری از خانواده‌های ایرانی که اقوام یا خانواده آنها در خارج از ایران زندگی میکنند انجام میدهند. حال با سخت تر شدن تحریم‌ ها در این حوزه، صادقی و افراد مشابه نگرانی های دوباره ای برای ارسال پول برای خانواده هایشان در خارج از کشور پیدا کرده اند.

کیف پول‌هایی مانند «الکتروم»، «اتومیک»، «اکسودوس»، «سامورایی ولت» و «واسابی» با قابلیت CoinJoin محبوبیت بسیاری نزد کاربران ایرانی دارند. زیرا این قابلیت با ارسال دسته‌ ای چند تراکنش در لحظه، باعث میشود ره‌ گیری آنها را بسیار سخت می‌کند. توسعه‌ دهندگان ایرانی اعتقاد دارند که استفاده از ارز Zcash نیز در این روزها خیلی رواج یافته است.

یک توسعه دهنده دیگر ساکن تهران امنیت کیف پول‌ ها و حفظ حریم شخصی کاربران را دو فاکتور اساسی در انتخاب کیف پول‌ های خود می داند. او در صرافی‌ های خارجی بیت کوین را با اتریوم مبادله می‌کند و سپس بیت کوین‌ ها را به کیف پول خود ارسال می‌کند. او می‌افزاید:

کوتاه کردن دست تمام ملت از کسب‌ و کار جهانی، بی رحمانه است.

علیرغم اقداماتی که صرافی‌ هایی نظیر «کوین بیس» در رابطه با عدم پذیرش تراکنش‌ های مشکوک انجام می‌دهند، او بر این عقیده است که مجریان قانون میبایست جلوی سو استفاده‌های مجرمانه از رمز ارزها را بگیرند. زیرا فعالیت‌ های غیر قانونی بعضی افراد ممکن است برای برخی دیگر از ایرانیانی که برای کارهای روزانه خود تبادل بیت کوین انجام میدهند، مشکل ساز باشد.

یک منبع ناشناس در تهران به کوین دسک گفت که ممکن است افراد تحت تحریم بیت کوین‌ های باج گرفته شده را به خریدارانی که اطلاعی از منبع این بیت کوین ها ندارند فروخته باشند. به گفته وی انجام چنین معاملاتی بخاطر وجود محدودیت‌ های فراوان برای ایرانیان در ارتباط با دسترسی به صرافی‌ های بین‌المللی، طبیعی است.

«سین صاد» از تریدرها و توسعه دهندگان حوزه رمز ارز ها در رابطه با آینده بیت کوین و رمز ارزها پس از تحریم‌ ها می‌گوید:

از کجا بدانم که این بیت کوین‌ ها شامل تحریم‌ اند؟ باید دائما وب‌ سایت خزانه‌ داری آمریکا یا مقامات فدرال این کشور را چک کنم؟

برای آن دسته از دارندگان بیت کوین که چندان از روش رهگیری بیت کوین ها در بلاک چین اطلاع ندارند، فهمیدن آلوده بودن یا نبودن سکه‌ ها کاری بسیار سخت است.

«استیو میدلبروک» از وکلایی که در زمینهٔ ارزهای دیجیتالی و مسائل مالی فعالیت می‌کند در توییتر خود می‌نویسد، آن دسته از افراد که بیت کوین‌های دزدیده شده را در اختیار دارند باید هر چه سریعتر به مراجع فدرال گزارش دهند. «استفان پالی»، از دیگر وکلای آمریکایی که در شرکت «اندرسون کیل» فعالیت میکند با میدلبروک موافق است.

در طرف دیگر «نلسون روزاریو»، که متخصص پرونده‌های مربوط به رمز ارزها میباشد، این سؤال را مطرح میکند که آیا همکاری با مقامات آمریکایی در رابطه با بیت کوین های به سرقت رفته امکان تبرئه شدن خریداران آنها را فراهم میکند یا خیر؟

با این وجود صنعت استخراج بیت کوین در ایران با موج جدیدی از بیت کوین‌ هایی مواجه است که آلوده نیستند و تحت تحریم قرار نخواهند گرفت.

فعالان ایرانی

باوجود کاهش قیمت کریپتو ها، به خاطر برق یارانه‌ ای در ایران، استخراج رمز ارز ها مقرون‌ به‌ صرفه و سود ده است.

صدیقی در رابطه با تحریم‌ ها و سانسور در ایران می گوید:

در تلاش هستم تا صنعت استخراج بیت کوین و موارد استفاده این ارز  رادر کشور گسترش دهم. کاربران بیت کوین در ایران را عمدتاً جوانانی تشکیل میدهند که به تکنولوژی آن علاقه مند هستند.

صاد نیز مانند صدیقی بر این باور استوار است که پیچیدگی‌ های سیاسی تنها سبب قوی شدن جریان استفاده از رمز ارزها در کشور شدند:

ما، به‌ عنوان توسعه‌ دهنده و تریدر، راه خود را برای تحقق بخشیدن به رویاهایمان پیدا خواهیم کرد.

وی در ادامه اضافه کرد که تبلیغ شبکه های سالم از کیف پولهای خصوصی بیت کوین، جدای از مسائل تجاری و صرافی‌ های بزرگ، مهم است، زیرا دولتها تنها میتوانند تحریم ها را علیه افراد و بانکهایی عملی کنند که بطور مستقیم یا غیر مستقیم از کیف پول بیت کوین شناخته شده ای بیت کوین دریافت میکنند.

دولت‌ها نمیتوانند بیت کوین‌ هایی که به صورت شخصی خریداری و نگهداری می‌شوند را ضبط نمایند. به همین خاطر هر چه افراد بیشتری با بیت کوین کار کنند، افرادی که قانون را زیر پا نمیگذارند، کمتر نیاز دارند از تبعیض بترسند.

صاد ادامه داد:

زمانی که پولهای دیجیتال رسمی و به صورت جهانی پذیرفته شوند، این اقدامات دیگر کارساز نیستند.

بنابراین، انتخاب کیف پول بیت کوین با ویژگی‌های حریم خصوصی قوی برای کسانی که میخواهند خود بانک خودشان باشند، مهم است.

این توسعه دهنده ناشناس در تهران به کوین دسک گفت که بر خلاف تنشهای سیاسی، ارزش منحصر به فرد بیت کوین در حال الهام بخشی بیشتری به مهندسان بومی است تا بلاک چین را یاد بگیرند و شروع به کسب تجربه کاربردهای این فناوری کنند.

او در آخر گفت:

بهترین آرزویی که میتوانم داشته باشم، پذیرش عمومی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.